Vsi ti strokovnjaki na vsak svoj način skrbijo za duševno zdravje ljudi.
Pomembno se mi zdi poudariti, da je samo psihoterapevt tisti, ki gre čez obsežno lastno terapevtsko izkušnjo, ki mu omogoči, da s pacienti lahko dela na tak način, da ne vnaša svojih psihičnih vsebin vanj in mu s tem omogoči proces, ki ni podvržen psihološki zlorabi. Tako zgradi varen odnos za zdravljenje in omogoča videnje in ravnanje z duševnostjo onkraj teorije.
PSIHIATER
Področje delovanja: hude duševne težave
Način dela: postavi vam diagnozo, pripravi načrt zdravljenja in predpiše zdravila, če so ta potrebna
Česa psihiater ne dela:
PSIHOTERAPEVT
Področje delovanja: strokovnjak na področju duševnega zdravja (osebnostne motnje in lažje duševne težave)
Način dela: postavi delovno diagnozo, po potrebi sodeluje s psihiatrom, duševno zdravljenje v dolgotrajnem terapevtskem procesu predelovanja in razreševanja težkih osebnih vsebin pacienta. Uporablja različne psihodinamske in vedenjsko kognitivne pristope.
Česa psihoterapevt ne dela:
PSIHOLOG
Področje delovanja: šole, podjetja, vojska, zdravstvo,...
Način dela: psihološke metode in tehnike (ocene, testi, vprašalniki, opazovanje, intervju,…), katerih rezultate uporabi pri delu in svetovanju ne-klinični populaciji, svetovanje.
Česa psiholog ne dela:
KLINIČNI PSIHOLOG
Področje delovanja: klinična in psihološka anamneza, psihodiagnostično testiranje, preverjanje diagnoz, različne oblike psihološke pomoči
Način dela: kliničen
Česa klinični psiholog ne dela:
COACH
Področje delovanja: Ciljno usmerjen, sistematičen, sodelovalen in interaktivni proces med coachem in klientom (ali skupino) z namenom razvoja posameznika ali skupine.
Način dela: coaching orodja in tehnike, svetovanje, podpora, usmerjanje, vedenjsko kognitivni pristop.
Česa coach ne dela:
Večkrat dobim vprašanje o tem kakšna je razlika med psihoterapevtom, psihiatrom in psihologom. Dobro je vedeti razlike med njimi, da vemo, kdaj se obrniti na koga od njih.
Mnogo ljudi ne ve, da so to tri popolnoma različna polja stroke znotraj poznavanja in ravnanja človeško psiho. Ker je coaching v zadnjih 10 letih postal eden prepoznavnih načinov upravljanja z ljudmi, ga v primernem kontekstu umeščam v ta zapis.